Korsan Dizi ve Film Sektöründe Dizipal Etkisi

Film ve dizi sektörü internetin yaygınlaşması ile çok farklı boyutlara ulaştı. Daha önceden vcd sektörü ile ilerleyen bu pazarda, yine korsan cd satışları her daim gündemdeydi. Bir zamanlar netflix’in de bu tarz cd, kaset satışları ile işe başladığını da düşünürsek, sektörün bugün geldiği nokta çok başka yerlerde.

Mobil internet hızının artması ve cihazların güçlü hale gelmesi ile internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Haliyle alışkanlıklar da değişti ve bugün online alışveriş, online film izleme, online dizi izleme gibi her şeyin online olarak yapıldığı bir zamandayız. Bu değişen alışkanlıklardan biriside film ve dizi sektörü oldu.

Eskiden tv de izlediğimiz film ve diziler bugün dijitale kaydı ve öncülüğünü netflix gibi dev şirketlerin yaptığı muazzam bir sektöre dönüştü. Gösterilen bu ilgi haliyle benzer platformlarında oluşmasını sağladı ve bugün Türkiye’de en çok izlenen platformlara baktığımızda Netflix, Gain, Blutv, Exxen, Tabii gibi platformlar olmakta.

Tabi bir de perdenin diğer bir tarafı. Bu içeriklere ücret ödemeden erişmek isteyenlerin tercih ettiği bir yol olan korsan yayınlar. Telif haklarına uymayarak yasadışı olarak yayın yapan dizi ve film izleme siteleri.

Size biraz rakamlarla konuşmak isterim, aşağıdaki veriler, Google Ads yani Google’in bir hizmeti olan reklam servisi için sağladığı veri sorgulama platformundan alındı.

Bu tablo ne anlatmak istiyor kısaca özetleyelim. İlk olarak bu tablonun içerdiği zaman dilimi bugünden itibaren son 1 yılı kapsamakta. Ortalama aylık aranma sayısı olarak ifade edilen değerlere baktığımızda yani insanlar ayda kaç defa bu kelimeleri Google’da aratıyor diye baktığımızda Netflix aylık 4.090.000 gibi bir aranma hacmi ile lider durumda. İkinci sırada ise 3.350.000 gibi bir rakamla Dizipal, onu 1.000.000 aranma hacmi ile Exxen, 450.000 ile Blutv ve 110.000 aranma ile Gain takip ediyor. Daha güzel bir hale sokarsak;

En çok izlenen tv dizi platformları şu şekilde olmaktadır; 

  1. Netflix : 4.090.000 (Aylık aranma hacmi)
  2. Dizipal : 3.350.00 (Aylık aranma hacmi)
  3. Exxen : 1.000.000 (Aylık aranma hacmi)
  4. Blutv : 450.000 (Aylık aranma hacmi)
  5. Gain : 110.000 (Aylık aranma hacmi)

Dikkatinizi bir noktaya çekmek isterim, 5 kişilik listede 2.sırada bir platform olmayan ama korsan dizi ve film izleme sitesi olan Dizipal yer alıyor.

Şimdi konumuzu toparlarsak, Dizipal sitesi belki de en çok izlenen dizi ve film izleme sitelerinden biri olmakta. Türkiye’de binlerce korsan dizi ve film izleme sitesi olmasına rağmen Dizipal’ın bu tarz bir başarı elde etmesi belkide ayrı bir SEO Case Study konusu olabilir.

Normalde, Semrush sitesine göre her bir sitenin tahmini aylık organik ziyaretçi sayısını görme şansımız olabiliyor, fakat Dizipal sitesi korsan içerik yüzünden sürekli kapatılmakta ve site yöneticileri de bu sorun için sürekli yeni bir isim alarak yollarına devam etmekte. Şuanda Dizipal800.com olarak devam eden sistem için takip konusunda kolaylık olması için Dizipal Güncel Link isminde websitesi mevcut ve oradan takip edilebilmekte.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?