Avokado İthalatında Yeni Rota Kenya

Avokado, günden güne artan popülerliği ve içerdiği besin değerleri ile her yaştan kişinin en sevdiği meyveler arasında zirveye doğru adım adım ilerlemekte. Her gün yeni bir lezzetli tarife konuk olan avokado, ticari değeriyle de dünya piyasalarında önemli bir konuma sahip olmakta. Hem sevilen hem de ticari bir değeri olan avokado nereden geliyor, hangi ülkeler üretiyor hiç düşündünüz mü?

Bu sorunun cevabı için sizlere güzel bir makale hazırladık. Bu yazımızda avokado konusunda istatistiki bilgiler verdikten sonra neden avokado ithalatında yeni rotanın neden Kenya olduğuna dair bilgiler sunacağız.

Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Genel olarak avokado nedir diye sorsak hemen hemen herkes yeşil bir kabuğa sahip, avcumuz kadar bir büyüklüğü olan kremsi bir tada sahip lezzetli ve sağlığa birçok faydası olan bir besin olarak tanımlayacaktır. Bu tabir çokta yanlış sayılmaz, her ne kadar avokadonun birçok çeşidi olsada, en geniş tabiriyle bir avokado böyle tarif edilir. Avokado meyvesi tropikal bir meyve olarak kabul görmekte ve tarihine baktığımızda en az 10.000 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, tüm dünyaca sağlıklı bir besin olarak kabul görmesi ve diyet listelerinin zirvesine çıkması 2000’li yıllara denk gelmektedir.

Dünyanın en çok avokado ithalatını yapan Amerika’da bile 1900’lü yıllardan 1990’lı yıllara kadar avokado neredeyse adı duyulmamış bir meyve olarak yer almaktaydı. Taa ki 2015 yılında Amerikalı’lar için büyük bir eğlence anlamına gelen Super Bowl reklamlarında avokadonun yer almasıyla çok büyük bir ivme kazandı ve o tarihten sonra artan bir talep ve bu talepe yönelik üretim başabaş gitmekte.

İsterseniz bu dediğimizi bir grafik yoluyla gösterelim…

Bu grafikte 2001 yılından 2020 yılına kadar kişi başı tüketimin ne kadar arttığını ve bunun ne kadarının avokado ithalatı olduğunu resmi bir grafik çerçevesinden görebilirsiniz.

Bu grafik her ne kadar Amerika’ya ait olsada dünyanın birçok yerinde benzer grafikler söz konusu. Büyük resme yani küresel olarak avokado ticaretine baktığımızda ise bu gerçekten heyecan verici olmakta ve tüm dünyada 2021 yılı için avokado pazarının büyüklüğü 13,97 milyar Amerikan doları seviyesine ulaşmakta ve ön görülen büyüme hızı %7,2’lik bir oran ile avokado pazarının 2030 yılında 26,03 milyar Amerikan doları seviyesine ulaşacağını tahmin edilmekte.

Görüldüğü gibi avokado pazarı gerçekten büyük bir pazar oluşturmakta ve her ülke bu pazardan kendisine pay almaya çalışmakta… Şimdi avokado pazarında hangi ülkeler var ve ne kadar üretim gerçekleştiriyorlar buna göz atalım…

Global çapta en büyük üretici şuanlık Meksika olmakta. Ardından Hollanda, Peru, Şili, İspanya ve Kenya sıralanmakta. Global pazarda %44 gibi bir oranda Meksika üretimi avokadolar satılmakta, en yakın komşusu olan Amerika’nın %92 oranında avokado ithalatı Meksika’dan sağlanmakta. Biraz daha aşağılara indiğimizde ise özellikle Avrupa ve Avrupa içerisinde büyük bir nüfusa sahip olan Türkiye gibi ülkelerde ise Kenya üretimi avokadolar market raflarında yer almakta. En çarpıcı örneklerden birisi olarak Türkiye’nin avokado ithalatının %73’ünü Kenya tek başına karşılamaktadır.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki dünya bir pandemiden yeni kurtuldu ve özellikle gıda sektörüne yönelik tedarik zinciri ve sertifikasyonlar son derece önemli oldu. Bir ülke başka bir ülkeden gıda temin etme konusunda bazı şartları öne sürmekte ve devamlılık arz edecek şekilde ticari ilişkiler kurmakta. İşte böyle kuralların olduğu bir ortamda Kenya sahip olduğu birçok avantaj sayesinde diğer ülkelere göre öne çıkmakta.

Dünyada en çok tercih edilen çeşitlerden biri olan Hass türü avokadoların yetiştirilmesi için en uygun şartlara baktığımızda hava şartlarının ne donmaya ne de aşırı sıcaklara maruz kalmaması gerekmekte. Ayrıca 1000-2000 metre arasında değişen rakım, yıl boyunca iyi dağılım gösteren yağışlar, güneş görmesi ve ideal toprak çeşitliliği ile Kenya’nın sahip olduğu tarım arazileri avokado yetiştiriciliği için en uygun coğrafi bölge olarak öne çıkmakta. Yine avokado taleplerine yıl boyunca cevap verebilme özelliği açısından Kenya, diğer ülkelere göre yılın tüm zamanlarında ürün sevkiyatı yapabilme kabiliyetine sahip olması, lojistik olarak altyapısının ve ulaşım araçlarının hazır olması, paketleme, gıda güvenliği ve gerekli uluslararası sertifikasyonlara sahip olması Kenya’nın dünyadaki diğer avokado üreticilerine göre öne çıkmasına sebep olmakta.

Bütün bunlara ek olarak Kenya’da avokado yetiştiriciliğinin organik olarak gerçekleştirilmesi ve girdi maliyetlerinin düşük olması diğer yetiştirici ülkelerin fiyatlarına göre çok daha makul bir düzeyde kalmakta ve buda Kenya’nın hızla gelişen bir avokado üreticisi ülke konumuna gelmesini sağlamakta.

Görüldüğü gibi dünyada artan bir avokado talebi bulunmakta ve bu talebe cevap vermek isteyen ülkeler arasında Kenya yeni bir rota olarak öne çıkmakta. Latmek Ltd şirketi olarak organik ve geleneksel olarak yetiştirdiğimiz ve Kenya’nın çeşitli yerlerinde bulunan avokado çiftliklerimiz ile sizlere en iyi avokadoları en iyi fiyatla ve en kaliteli şekilde sunmaya çalışmaktayız. Avokado ithalatı konusunda bizlerden her türlü bilgi ve desteği alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Size bir telefon kadar yakınız…

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

“Avokado İthalatında Yeni Rota Kenya” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir