Modern Zamanlar ve Modern Problemler

Bundan 100 sene öncesinde her yerde arabalar, otobüsler yoktu, insanların büyük çoğunluğu yine at arabaları gibi klasik ve bilindik araçları kullanmaktaydı. Elbette demiryolu vardı, gemi ulaşımı gibi modern taşıma araçları vardı fakat anlatmak istediğim başka…

Günümüzde ise artık her evde birden fazla araba ve çeşitli imkanlar bulunmakta. Ulaşım konusunda 100 sene öncesine göre çok ilerideyiz, belki diğer şartlarda da peki modern zamanlar kolaylık getirdiği gibi modern problemlerde getirmiş midir?

Bunun cevabı çok basit, hem de saniyesinde söylenebilecek tarzdan ve evet getirmiştir…

Şimdi bugün sosyal medya diye bir kitle iletişim araçları var. Twitter, Facebook, Instagram, Youtube gibi insanların bir şekilde seslerini duyurabildikleri, eğlenebildikleri ve hatta para kazanabildikleri mecralara evrildiler.

Peki bunlar bize ne gibi modern problemler getirmişlerdir ki?

Mesela instagram’ı ele alalım. İlk başlarda çektiğiniz fotoğrafları paylaştığınız bir mecra iken, şimdilerde insanların kendilerini sergiledikleri, sahip oldukları takipçi kitlesine göre sponsorlu reklam ile para kazandıkları bir yer haline geldi. Bir zamanlar sadece kitlesi var diye tercih edilen kişiler şimdiler de kitlesinin kalitesine göre de değerlendirilmeye başlandı ve kuru kalabalıktan ziyade yönlendirilmeye müsait ve para harcamaya müsait kitle sahibi kişiler reklamlardan aslan payını alır hale geldiler.

Peki bunda ne var diyebilirsiniz ama işin aslı öyle değil. Bir zamanlar youtuber furyası vardı. Birbirinin benzeri saçma videolar milyonlarca izleniyordu ve bu videoları üreten kişiler para kazanıyordu. O kadar çok arttı ki bu olay, artık gençlerde, karı kocalara, çocuklara, dedelere, ninelere, sülale boyu video çekmelere kadar uzandı ve sırf izlenme adına akla hayale gelmeyecek saçmalıklar ve tehlikeli işler yapılmaya başlandı.

Bu tablonun bir diğer yüzünde ise bu yapılan video ve paylaşımları izleyen bir grup var ki günün en az 4-5 saatini burada tüketmekten kendini alıkoyamıyorlar. Yine buralarda filizlenen aşklar, büyüyün nefretler, çıkan tartışmalar ve evli çiftlerin telefonlarını kontrol etme meseleleri ana haber bültenlerine konu olacak tarzda gündeme düşmeye başladı…

Peki ne yapmak lazım, bu modern çağın etkisi altından nasıl kurtulabiliriz?

Çözüm konusunda çok çeşitli metotlar bulunmakta. Bağımlılık derecesine gelen bu alışkanlıklar, zamanla sıkılmaya bırakmakta yerini fakat ruhumuzda bırakmış oldukları derin tahribatı temizlemek biraz zaman almakta.

Uzun zamandır farklı bir amaç için nefes terapisi ve diğer konulara merak sarmıştım ve bu konuda Bursa yaşam koçu ve nefes terapisti olarak hizmet veren Gamze Çelikcan ile tanışarak daha da bilgilenme sahibi oldum diyebiliriz.

Genelde duygu durumumu değiştirmek istediğimde nefes terapisi tekniklerini kullanmayı tercih ederken, Gamze Hanım sayesinde daha farklı kullanım amaçlarını ve faydalarını öğrenmek açıkçası güzel oldu. Ve de yaşam koçluğu… Herkesin dünyası, yaşadıkları, hissettikleri ve karakter yapısı farklı olduğu için dünyayı yorumlama tarzı farklı olmakta. Yaşam koçları bir çok insan için çıkış noktası konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Sözü fazla uzatmadan demek isteriz ki, modern çağlar bize yeni alışık olmadığımız bazı ruhsal çöküntüler ve bunalmışlıklar getirebilmekte. Hayatımızı düzene koymak istiyorsak düzenli spor, dengeli beslenme ve nefes terapisi gibi duygu durumumuzu değiştirecek çalışmaları hayatımıza katmaya çalışmalıyız. Bazen yol ayrımlarında ne yapacağımızı bilemiyorsak, bulunduğumuz duruma göre, yaşam koçu, ilişki koçu, öğrenci koçu, iş koçu gibi alanında ihtisaslaşmış kişilere danışmakta her zaman fayda var… Peki sizin çıkış yolunuz nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.