İstanbul Evden Eve Nakliyat Sektörü

İstanbul, tartışılmasız her alanda en büyük rekabetin ve zorlu mücadelenin yeri olmuştur.Bu rekabet alanlarından biri de evden eve nakliyat sektörüdür ve bu yazımızda bu sektöre biraz değinmek istiyoruz.

Evden eve nakliyat sektörü, eşya taşımacılığı, ofis taşımacılığı, ev taşımacılığı gibi alt başlıklar halinde çalışan ama özüne bakarsanız, bir kamyon ve eşyanızı güzelce balonlu poşet ile sarıp sarmalayan ve en son olarak ta yeni adresinize kadar zarar vermeden taşıma işlerinin yer aldığı iş koludur.Her iş kolu içerisinde iyisini de kötüsünü de barındıracaktır ama bizim bu sektörü konu etmemizin başlıca sebeplerinden biri evden eve nakliyat sektörü ve seo alakası.

Aslında olaya sadece seo gözüyle değil, dijital pazarlama gözüyle de bakarsak, biraz daha doğru konuşmuş olacağız.

İstanbul gibi içerisinde milyonlarca insanın yaşadığı büyük bir şehir de hemen her gün yüzlerce kişi ev taşıması hizmeti aramakta, bu arama işlemi için, Google arama sayfası yahut armut gibi sitelerde yer alan ilanlara bakarak tercihler yapılmakta.Gerçi armut ve benzeri sitelerin varlığı yeni yeni oldu, öncesi tamamen Google arama sayfalarında kim üst sıralarda ise işi alma ihtimali o kadar yüksekti.

Durum böyle olunca evden eve nakliyat sektöründe ki firma sahipleri, seo işlerinden anlayanlarla iş anlaşmaları imzaladılar ve web sitelerini üst sıralarda çıkarmaya çalıştılar ve başarılı da oldular.Tabi zaman ilerledi ve Google arama sonuç sayfasında bazı değişiklikler yaptı.Şimdi örnek bir arama yaptığınız da reklam veren çok ise, ilk sayfada organik sıranın üstünde 4 adet reklam bulunmakta ve siz birinci dahi olmuş olsanız önünüzde 4 tane rakibiniz bulunmakta.

Ayrıca, piyasada iş yapanların hemen hemen hepsinin üçer beşer adet sitelerinin olduğunu varsayarsak ve hepsi için white hat, black hat seo çalışmaları yaptırdığını varsayarsak rekabetin ne derece çetin olduğu sanırım anlaşılmaktadır.

Bu dediğimizi örnek bir sorguyla açıklayalım.

Örnek sorgumuz beylikdüzü evden eve nakliyat olsun ve bakalım bu sorguda işler nasıl gelişmekte…

 

Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat
Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat

Yukarı da ki görsel tam sayfa beylikdüzü evden eve nakliyat google aramasının ekran görüntüsü. Resmin üzerine tıklayıp dikkatlice bakarsak bize çok şey ifade edecektir. İlk olarak 4 adet reklam sonucun olduğunu üstüne 3 tane de Google benim işletmem den kaynaklı harita sonucu olduğunu, yani herhangi bir firma beylikdüzü evden eve nakliyat kelimesinde organik olarak birinci olmuş olsa bile üzerinde en az 7 tane rakibi yer alacak ve amacı sadece firma bulmak isteyen biri bu 7 sonucu arayarak aşağı yukarı almak istediği hizmetin ortalama fiyatını öğrenmiş ve de büyük ihtimalle iş anlaşmasını yapmış olacaktır.

Yine ayrıca, bir çok sitenin beylikdüzü evden eve nakliyat olarak açmış oldukları alt sayfaları da göreceksiniz, ana site halinde yarışanları da.

Sonuç olarak evden eve nakliyat kelimesi oldukça zor bir kelimedir, ilk sayfada yer alan sitelerin backlinklerini incelerseniz, 300-400 adet farklı siteden link aldıklarını göreceksiniz ve bu da, kendi çabasıyla var olmaya çalışan küçük esnaf bir nakliyatçının asla yapamayacağı işlerdir.

Bu sektörde yer alan herkese şimdiden kolay gelmesi dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir