İşletmeler İçin Periyodik Kontroller Neden Önemlidir?

Periyodik kontrol her işletme için devlet nezdinde şart koşulmuş bir kontrol sistemidir. Genel olarak periyodik kontroller üç farklı alan için yapılır. Bu alanlar, basınçlı kaplar, kaldırma ve iletme ekipmanları ve tezgahlar ile tesisatlar olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Yine işletmelerin elektrik tesisatı kontrolleri de periyodik kontrol kapsamında yer almaktadır.

Periyodik kontrol hizmetlerinin işletmeler için önemi konusuna gelirsek, örnek olarak bir kızgın buhar kazanını ele aldığımızı varsayalım. Kızgın buhar kazanları basınç altında yüksek ısıda buhar üreten sistemlerdir. İşletmenin büyüklüğüne göre kızgın buhar kazanlarının kapasitesi ve boyutu artmaktadır ve burada yapılacak en ufak bir hatanın geri dönüşü olmayan durumlar içerisine girmesi söz konusudur.

Konu kızgın buhar kazanından açılmışken periyodik kontrol konusunda biraz daha örnek vermeye devam etmekte yarar var. Kızgın buhar kazanı periyodik muayenesinde dikkat edilen şeylerden birisi çalışma basıncının 1,5 katı kadar fazlasında göstereceği davranış durumudur. Mesela 8 bar da çalışan bir kızgın buhar kazanı, periyodik test için 12 bar seviyesine çıkarılır ve en az 30 dakika kadar beklenilerek, kazanın herhangi bir yerinden dışarıya su sızması oluyor mu, yada basınç düşümü oluyor mu kontrol edilir.

Yine en önemli konulardan biri olan emniyet ventilleri kontrolü de yıllık olarak yapılan periyodik kontroller sırasında uygunluğu test edilerek güvenli bir çalışma ortamı sağlar. Teknik şartname gereği belirli bir basınç değerinde açması gereken emniyet ventilleri bazen yanlış ayarlamalar yapılarak daha yüksek basınç seviyelerinde açılır ve bu da hani derler ya olmaz olmaz ama olmaz olmaz durumları içerisinde bir felakete sürükleyebilir.

Tüm bunlar eşliğinde periyodik kontroller işletmeler ve çalışan personeller için hayati derece de önem arzeden teknik işlerdendir…

Periyodik kontrollerin kimler tarafından yapılacağı da resmi gazete de belirtilmiştir ve ekipnet bünyesinde yapılan sorgulamalarda periyodik kontrol hizmetini gerçekleştirecek teknik personelin yeterliliği var mı yok mu kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bursa’da yer alan işletmeler için periyodik test ve kontrollerin yetkin kişilerce yapılması büyük önem taşımaktadır. Kağıt üstünde yapılan periyodik kontrollerin hem işletme sahiplerine hem de kontrol yetkilisine büyük sorunlar açacağı gerçeği hiç bir zaman göz önünden ayrılmamalıdır.

Bursa periyodik kontrol firması olan Prusa Mühendislik, işletmelerin yıllık periyodik kontrol ve bakımları için 4 yıldır hizmet vererek Bursa ve çevre illerde ki firmalara periyodik kontrol ve muayene konusunda yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgi için firma web sitesinden ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.