Oil Pulling – Ağıza Yağ Çekme

Son zamanlarda, sosyal medya araçlarında oldukça yaygınlaşan yeni bir yöntem var, aslında yeni kısmı bizim için, en az 3000 yıllık bir geçmişi olan sistem. Peki nedir bu sağlık yönteminin adı, İngilizce Oil Pulling, Türkçe ise Ağıza Yağ Çekme. Mucizevi bir yağ olarak nitelendirilen bu yağ ağız sağlığı başta olmak üzere bir çok durumda etkili rol oynamakta.

Bir yemek kaşığı susam yağı yada hindistan cevizi yağını ağzınıza alıyorsunuz ve çalkalamaya başlıyorsunuz, 5 dakika ile başlayın diyorlar, 20 dakika maksimum yapın diyorlar.

Ağızda Yağ Çekme Oil Pulling
Ağızda Yağ Çekme Oil Pulling

Peki insanlar bu oil pullingi yada ağza yağ çekmeyi neden yapıyorlar, elbette bir sürü faydası var, şöyle sıralarsak;

 • Diş çürüklerini tedavi eder ( çalkalarken oyuklara girdiği için… )
 • Ağız kokusunu yok eder ( ağızda ki bakteriler kokuya sebep olur… )
 • Diş eti kanamalarının önüne geçer ( bakteri yoksa kanama da yok… )
 • Kalp rahatsızlıklarını önler
 • İltihap oluşumuna engel olur
 • Dişleri beyazlatır
 • Yağ diş lekelerini çözerek lekeleri yok eder
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir
 • Bağışıklığı güçlendirir ( bağışıklık sisteminin giriş kapısı ağzımız, giriş sağlamsa…. oda sağlam)
 • Akne oluşumuna engel olur
 • Damak yapısını güçlendirir.

Yukarıda saydığım faydaların bilimsel makalelerini, deneylerini de zaman buldukça buraya ekleyeceğim, gördüğünüz gibi oil pulling sanki mucizevi bir yöntem gibi insanlara umut olmakta.

Kafanıza ya ağzımıza nasıl yağı alıp 10 dakika 15 dakika çalkalıcaz dediğinizi duyar gibiyim, ama aslında o kadar da zor değil, çünkü hindistan cevizinin tadı öyle aman aman kötü bir tat değil, bir de bu işin bir yapılışı var, şimdi size onu aktarayım.

Uygulanışı : İlk olarak sabah uyandığınız da ağızda ki bakteriler en yoğun halde bulunuyor, hiç bir şey yemeden içmeden, doğruca gidiyoruz ağzımıza bir kaşık hindistan cevizi doldurup ağzımıza koyuyoruz. Ondan sonra çalkalamaya başlıyoruz. Verimli olması için istenilen süreleri elde etmek için en az 10 dakika yada 15 dakika yapmanız gerekiyor, bu zamanı sadece çalkalama yaparak geçirmek zor, o yüzden isteyen duşa girsin, isteyen tuvalete, isteyen instagram da takılsın, isteyen kahvaltı hazırlasın, kısacası, diğer işlerinizi yaparken bu işi yaparsanız, hem zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor, hem de oil pulling ağıza yağ çekmeyi başarılı bir şekilde yapmış oluyoruz. Ve süreyi bitirdik, yağı asla yutmuyoruz, çünkü bütün bakteriler bu yağa geçti, lavaboya da dökmüyoruz, çünkü hindistan cevizi yağı zaman zaman katılaşan bir yağ ve siz ağzınızda ki yağı mutfak lavabosuna veya herhangi bir lavaboya boşaltırsanız, gider yolu yağdan tıkanmakta. Peki ne yapmalı, bir peçeteye tükürerek çöpe atabilirsiniz. Ağzımıza boşalttıktan sonra güzelcene çalkalıyoruz, sonra florürsüz diş macunu ile de fırçalayıp günlük rutinimizi tamamlamış oluyoruz.

Yağ çekme oil pulling uygulamaları Ayurveda, Ayurvedic sağlık yöntemleri arasında yer almaktadır ve binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Sizler de bu yeni sağlık yöntemini deneyip bizlere gözlemlerinizi aktarabilirsiniz, sağlıcakla…