Kalıp Taşıma Arabası Nedir

Otomotiv sektörü dahil olmak üzere bugün onlarca sektörde yer alan metal şekillendirme ürünleri içerisinde en çok tercih edilen makineler olan preslerin, parça basımında kullandıkları kalıpların taşınmasına yardımcı olan ekipmana kalıp taşıma arabası denir.

Kalıp taşıma arabaları esas olarak, kullanılacak olan kalıbın depolama alanı yahut başka bir yerden alınarak, kalıbı kullanacak olan prese getirme işleminde kullanılan taşıyıcı ekipmanlardır.

Yapılacak işe ve depolama alanına göre farklı çeşitlerde tercih edilebilir. Tahrik yöntemine göre elektrikli yada hidrolik olan kalıp taşıma arabaları, kullanılan kalıpların ağırlıklarına göre en uygun taşıma kapasitesinde seçilebilir.

Görsel kaynak: Kalıp Taşıma Arabası

Yukarıda görsel de yer alan kalıp taşıma arabaları üç farklı tipte olabilmektedir. İlk sırada yer alan mekanik itmeli yani manuel itmeli ve hidrolik yükseltme, alçaltma yapabilen kalıp taşıma arabası maksimum 500 kg’a kadar kalıpların taşınmasında kullanılmaktadır. Kalıp taşıma tablasının yükseltilmesi ve alçaltılması pedallı ve ayak ile basılabilen bir sistem ile olmaktadır ve tablanın yüzeyinin sert bir malzeme ile donatılması ve de kalıbın itme ve çekme sırasında daha az efor ile yapılabilmesi için üzerinde bilyalı kaydırma barları bulunmaktadır.

İkinci sırada yer alan kalıp taşıma arabasında ise kaldırma ve indirme yine hidrolik mekanizma ile gerçekleştirilmektedir. Buradaki fark bu araba ile taşınacak kalıpların maksimum 1000 kg’a kadar olmasından kaynaklanmaktadır.

Üçüncü sırada yer alan akülü kalıp taşıma arabasında ise kaldırılacak kalıp ağırlığı maksimum 1600 kg’a kadar uzanabilmektedir. Burada yine diğer kalıp taşıma arabalarından farklı olarak, daha yüksek seviyelere kalıp taşınması ve depolanmasına izin verecek yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

Kalıp taşıma arabalarının bir de makaslı versiyonları bulunmaktadır. Piyasada çeşitli fiyat skalasında bulunabilen kalıp taşıma arabaları, yerli ve yabancı üreticilerin kullandıkları malzeme, dizayn ve işçiliğe göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Kalıp taşıma arabaları hakkında detaylı bilgi için görselde verilen kaynak sitesine başvuralabilir.