Yangın Söndürme Sistemlerinde Yangın Tüpünün Önemi

Ülkemiz çok ciddi doğal felaketlerin yaşandığı bir ülke olarak tarihe geçmiştir. En son 6 Şubat depreminde ortaya çıkan durum son derece can yakıcı oldu ve felaketler karşısında nasıl davranmamız gerektiği konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerekliliği ön plana çıktı.

Hiç kimse istemez ki başına bir felaket gelsin, lakin hayatın bir cilvesi olarak bir şekilde başımıza işler gelir ve buna ne kadar hazırlıklıyız o önemli olmaktadır. Bu yazımızda yangın felaketinden bahsedeceğiz, fakat eğer elimizde yeterli imkan ve donanım var ise yangın sadece küçük bir olaydan ibaret olmakta.

Yangın konusu ister evimiz ister iş yerimiz isterse arabamız olsun hemen her yerde başımıza gelebilecek çok tehlikeli bir felakettir. Biraz etrafımıza baktığımızda her yerimiz elektrikle çalışan aletlerle dolu, prizlerimizde sayısız 3’lü, 5’li priz, elektrikli çalışan ısıtıcılar, bilgisayar, mikrodalga fırınlar ve daha niceleri. Her biri evlerimiz için bir güvenlik sorunu.

Yine aynı şekil iş yerlerimizde de topraklaması olmayan yada periyodik kontrolü yapılmayan elektrik tesisatları, bilinçsiz kullanım gibi durumlarda ötürü bir yangın ile karşılaşmak an meselesi.

Arabalarımız ise çok daha başka boyut. Benzinli ve dizel araçlarda her an ortaya çıkabilecek kaça durumlarında bir kıvılcım sonrası ortaya çıkacak yangın çoğu zaman aracımızın kül olması ile sonuçlanmaktadır.

Bu tip sorunlar için herkesin alabileceği en basit önlem yangın tüpüdür. Arabalarımızda, iş yerlerimizde ve evlerimizde yangın tüpü bulundurmak. Karşılacağımız yangın felaketini henüz daha başlangıç aşamasında iken bertaraf etmemize olanak sağlayacaktır.

Yangın Söndürme Tüpü
Yangın Söndürme Tüpü

Yangın tüpü konusunda çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. ABC yangın tüpü olarak ifade edilen tüp çeşidinde katı, sıvı ve gaz yangınlarına karşı etkili olmaktadır. Genel olarak beyaz tozlu bir kimyevi madde kullanılmaktadır. CO2 tüpleri ise elektrik yangınları gibi kapalı alanlarda etkilidir, karbondioksit gazı kullanır. Sulu kimyasal yangın tüpleri ise kağıt, ahşap, plastik, kumaş gibi ürünlere karşı etkili bir yangın söndürme sistemidir. Köpük tipi yangın söndürme tüplerini sıvı yangınlarına karşı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde kuru kimyasal yangın tüpleride sıvı yanıcı yangınlara karşı kullanılmaktadır.

Yangın tüplerinin tipleri hakkında bilgi edindikten sonra boyutlarına da değinmek gerekir, araçlar için olan ufak yangın söndürme tüplerinin yanı sıra;

  • 6kg Kuru Kimyevi Tozlu
  • 6kg Köpüklü (foam)
  • 6kg Naf P4
  • 50kg Kuru Kimyevi Tozlu
  • 50kg Köpüklü (foam)

gibi çeşitli yangın tüpü boyuları da bulunmaktadır.

Yangın söndürme tüpü konusunda ehil kişilerden bilgi almak isterseniz Demak Yangın Söndürme Sistemleri firması istediğini tüm yangın tüpü ürünleri konusunda size yardımcı olacaktır.