5 Eksen Cnc Freze Mengenesi Nedir?

Günümüz imalat teknolojilerinde yaşanan sürekli geliştirme neticesinde bugün cnc işleme tezgahlarında büyük bir ilerlenme kaydedilmiştir. Standart işleme tezgahlarında elde edilen parça işleme hızı ve adedi, cnc makinelerde çok daha hızlı ve adet bazına çok daha yüksek seviyelere çıkmıştır.

Cnc freze yada cnc torna olarak imalat endüstrisinde çok sık kullanılan bu makinelerde parça işlemek oldukça pratik olmakta ama yine de bazı aşılamayan durumlar da söz konusu olmakta.

Standart bir cnc freze tezgahında en çok zaman tutan işlem iş parçasının bağlanması ve işlendikten sonra yeni parçanın bağlanması durumudur. Standart iş parçası bağlama elemanları olan pabuçlar, civatalar gibi ekipmanları tek tek kanallara takmak sonra iş parçasını sıkıca bağlamak bir çok kişi için oldukça zaman kaybettirici bir işlem olmakta.

Cnc freze tezgahlarında yüksek hassasiyetli parça işlemek için bir çok parametre önemli olmakta. Makinenin kesme gücünü etkileyen faktörler arasında titreşim, kesme açısı, talaş kaldırma miktarı, parça özellikleri gibi bir çok faktör bulunmakta ve oluşan bu kesme gücünü karşılayacak ve 5 eksenli işlemeye el verecek mengeneler vasıtasıyla da sıkma kuvvetinin olması gerekir.

Parça işlemelerinde en önemli konulardan birisi de yüzey işleme hassasiyetidir. Bu konuda bir çok sistem geliştirilmiştir, zero point sistem olarak adlandırılan sistemler ile gerçek bir kilitleme ve kolay takılabilir-sökülebilir sistemleri kullanmak oldukça zaman kazandırıcı olmuştur.

Cnc freze için zero point sistem
Cnc freze için zero point sistem
Yukarıda resimde yer alan sistem, freze için hazırlanmış üzerinde zero point sistemler bulunan döner makine tablasıdır. Bu tür sistemlerde parça işlemek için özel ekipmanlar kolaylıkla sökülüp takılmakta ve bu da üretim için büyük bir hız kazandırmakta.
Zero Point Sistem Freze
Zero Point Sistem Freze

Bu görselde de görüldüğü gibi zero point sistemin üzerine oturtulan ekipman sonrasında 5 eksen mengene bağlaması yapılacak ve parça işlenmeye hazır hale gelecek.

Peki 5 eksen mengene nedir

5 Eksen cnc işleme tezgahı yön diyagramı
5 Eksen cnc işleme tezgahı yön diyagramı

Yukarıda yer alan görselde 5 eksen işleme tezgahları geleneksel X, Y ve Z kordinatlarında çalışmanın yanı sıra tablanın 90 derece dikeyde dönmesi veya alt tablanın kendi ekseni etrafına 360 derece dönmesiyle bağlanan iş parçasının 5 yüzünün işlenmesine olanak tanır.

5 eksenli tezgahlarda bir diğer önemli kısım ise mengeneler olmaktadır. Bu tür 5 eksenli tezgahlar için özel olarak üretilmiş 5 eksen cnc freze mengeneleri sayesinde güçlü sıkma sayesinde yüksek talaş kaldırma imkanı bulunmaktadır.

5 Eksen mengene
5 Eksen mengene
Yukarıda görülen mengene 5 eksen mengene olarak tabir edilen eş merkezli bir mengenedir. Yüksek sıkma kabiliyeti sayesinde yüksek ve güçlü kesim hızlarında fazla talaş kaldırmanıza imkan verecektir.

Zero point sistemler ile uyumlu çalışabilen 5 eksen mengeneler ile iş parçasını bağlama ve hassas işleme mümkün olmaktadır.

Görüldüğü gibi 5 eksen mengene ve zero point sistemler bu şekilde olmaktadır. Merak ettiğiniz bir konu var ise yorum olarak bizlere yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

Solid Grip 5 Eksen Eş Merkezli Mengene

Tornalama ve Frezeleme İçin Zero Point Sistemler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir