Korsan Dizi ve Film Sektöründe Dizipal Etkisi

Film ve dizi sektörü internetin yaygınlaşması ile çok farklı boyutlara ulaştı. Daha önceden vcd sektörü ile ilerleyen bu pazarda, yine korsan cd satışları her daim gündemdeydi. Bir zamanlar netflix’in de bu tarz cd, kaset satışları ile işe başladığını da düşünürsek, sektörün bugün geldiği nokta çok başka yerlerde.

Mobil internet hızının artması ve cihazların güçlü hale gelmesi ile internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Haliyle alışkanlıklar da değişti ve bugün online alışveriş, online film izleme, online dizi izleme gibi her şeyin online olarak yapıldığı bir zamandayız. Bu değişen alışkanlıklardan biriside film ve dizi sektörü oldu.

Eskiden tv de izlediğimiz film ve diziler bugün dijitale kaydı ve öncülüğünü netflix gibi dev şirketlerin yaptığı muazzam bir sektöre dönüştü. Gösterilen bu ilgi haliyle benzer platformlarında oluşmasını sağladı ve bugün Türkiye’de en çok izlenen platformlara baktığımızda Netflix, Gain, Blutv, Exxen, Tabii gibi platformlar olmakta.

Tabi bir de perdenin diğer bir tarafı. Bu içeriklere ücret ödemeden erişmek isteyenlerin tercih ettiği bir yol olan korsan yayınlar. Telif haklarına uymayarak yasadışı olarak yayın yapan dizi ve film izleme siteleri.

Size biraz rakamlarla konuşmak isterim, aşağıdaki veriler, Google Ads yani Google’in bir hizmeti olan reklam servisi için sağladığı veri sorgulama platformundan alındı.

Bu tablo ne anlatmak istiyor kısaca özetleyelim. İlk olarak bu tablonun içerdiği zaman dilimi bugünden itibaren son 1 yılı kapsamakta. Ortalama aylık aranma sayısı olarak ifade edilen değerlere baktığımızda yani insanlar ayda kaç defa bu kelimeleri Google’da aratıyor diye baktığımızda Netflix aylık 4.090.000 gibi bir aranma hacmi ile lider durumda. İkinci sırada ise 3.350.000 gibi bir rakamla Dizipal, onu 1.000.000 aranma hacmi ile Exxen, 450.000 ile Blutv ve 110.000 aranma ile Gain takip ediyor. Daha güzel bir hale sokarsak;

En çok izlenen tv dizi platformları şu şekilde olmaktadır; 

  1. Netflix : 4.090.000 (Aylık aranma hacmi)
  2. Dizipal : 3.350.00 (Aylık aranma hacmi)
  3. Exxen : 1.000.000 (Aylık aranma hacmi)
  4. Blutv : 450.000 (Aylık aranma hacmi)
  5. Gain : 110.000 (Aylık aranma hacmi)

Dikkatinizi bir noktaya çekmek isterim, 5 kişilik listede 2.sırada bir platform olmayan ama korsan dizi ve film izleme sitesi olan Dizipal yer alıyor.

Şimdi konumuzu toparlarsak, Dizipal sitesi belki de en çok izlenen dizi ve film izleme sitelerinden biri olmakta. Türkiye’de binlerce korsan dizi ve film izleme sitesi olmasına rağmen Dizipal’ın bu tarz bir başarı elde etmesi belkide ayrı bir SEO Case Study konusu olabilir.

Normalde, Semrush sitesine göre her bir sitenin tahmini aylık organik ziyaretçi sayısını görme şansımız olabiliyor, fakat Dizipal sitesi korsan içerik yüzünden sürekli kapatılmakta ve site yöneticileri de bu sorun için sürekli yeni bir isim alarak yollarına devam etmekte. Şuanda Dizipal800.com olarak devam eden sistem için takip konusunda kolaylık olması için Dizipal Güncel Link isminde websitesi mevcut ve oradan takip edilebilmekte.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yangın Söndürme Sistemlerinde Yangın Tüpünün Önemi

Ülkemiz çok ciddi doğal felaketlerin yaşandığı bir ülke olarak tarihe geçmiştir. En son 6 Şubat depreminde ortaya çıkan durum son derece can yakıcı oldu ve felaketler karşısında nasıl davranmamız gerektiği konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerekliliği ön plana çıktı.

Hiç kimse istemez ki başına bir felaket gelsin, lakin hayatın bir cilvesi olarak bir şekilde başımıza işler gelir ve buna ne kadar hazırlıklıyız o önemli olmaktadır. Bu yazımızda yangın felaketinden bahsedeceğiz, fakat eğer elimizde yeterli imkan ve donanım var ise yangın sadece küçük bir olaydan ibaret olmakta.

Yangın konusu ister evimiz ister iş yerimiz isterse arabamız olsun hemen her yerde başımıza gelebilecek çok tehlikeli bir felakettir. Biraz etrafımıza baktığımızda her yerimiz elektrikle çalışan aletlerle dolu, prizlerimizde sayısız 3’lü, 5’li priz, elektrikli çalışan ısıtıcılar, bilgisayar, mikrodalga fırınlar ve daha niceleri. Her biri evlerimiz için bir güvenlik sorunu.

Yine aynı şekil iş yerlerimizde de topraklaması olmayan yada periyodik kontrolü yapılmayan elektrik tesisatları, bilinçsiz kullanım gibi durumlarda ötürü bir yangın ile karşılaşmak an meselesi.

Arabalarımız ise çok daha başka boyut. Benzinli ve dizel araçlarda her an ortaya çıkabilecek kaça durumlarında bir kıvılcım sonrası ortaya çıkacak yangın çoğu zaman aracımızın kül olması ile sonuçlanmaktadır.

Bu tip sorunlar için herkesin alabileceği en basit önlem yangın tüpüdür. Arabalarımızda, iş yerlerimizde ve evlerimizde yangın tüpü bulundurmak. Karşılacağımız yangın felaketini henüz daha başlangıç aşamasında iken bertaraf etmemize olanak sağlayacaktır.

Yangın Söndürme Tüpü
Yangın Söndürme Tüpü

Yangın tüpü konusunda çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. ABC yangın tüpü olarak ifade edilen tüp çeşidinde katı, sıvı ve gaz yangınlarına karşı etkili olmaktadır. Genel olarak beyaz tozlu bir kimyevi madde kullanılmaktadır. CO2 tüpleri ise elektrik yangınları gibi kapalı alanlarda etkilidir, karbondioksit gazı kullanır. Sulu kimyasal yangın tüpleri ise kağıt, ahşap, plastik, kumaş gibi ürünlere karşı etkili bir yangın söndürme sistemidir. Köpük tipi yangın söndürme tüplerini sıvı yangınlarına karşı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde kuru kimyasal yangın tüpleride sıvı yanıcı yangınlara karşı kullanılmaktadır.

Yangın tüplerinin tipleri hakkında bilgi edindikten sonra boyutlarına da değinmek gerekir, araçlar için olan ufak yangın söndürme tüplerinin yanı sıra;

  • 6kg Kuru Kimyevi Tozlu
  • 6kg Köpüklü (foam)
  • 6kg Naf P4
  • 50kg Kuru Kimyevi Tozlu
  • 50kg Köpüklü (foam)

gibi çeşitli yangın tüpü boyuları da bulunmaktadır.

Yangın söndürme tüpü konusunda ehil kişilerden bilgi almak isterseniz Demak Yangın Söndürme Sistemleri firması istediğini tüm yangın tüpü ürünleri konusunda size yardımcı olacaktır.