Mekanik Proje Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Makine mühendislerinin çalışma alanlarından biri olan mekanik tesisat sektörü, hem uygulama hem de proje çizimi olarak iki alt alana ayrılmaktadır. İster evimiz ister bir endüstriyel tesis olsun, konfor şartlarının sağlanabilmesi için en önemli şart mekanik projenin doğru mühendislik hesaplarına göre yapılmış olması ve sonrasında ise proje uygun olarak mekanik tesisatın uygulanmış olması gerekmektedir.

Hiç bilmeyen biri için ifade etmek istersek evlerimizde kullandığımız temiz su hatları, giderler, yağmur suyu hatları, odalarımızı ısıtan kalorifer tesisatı, evin yalıtım hesapları gibi hayati önem taşıyan alanlar mühendislikte mekanik proje olarak isimlendirilmektedir.

Bu konuda uzman görüşü için Seymenler Mühendislik firmasından Makine Mühendisi Erkut Seymenler ile yaptığımız görüşmede, mekanik tesisat alanında hem uygulama hem de proje çizimi konusunda mühendislere çok fazla iş düştüğünü vurgulamaktadır. İlk iş olarak mimari projeye uygun olarak gerekli mühendislik hesaplarının yapıldığı bir mekanik tesisat projeleri hazırlanmalı, daha sonrasında ise hem ustalık hem de işçilik olarak binaya zarar vermeyecek ve işi layıkıyla yapacak ustalarla birlikte çizilen projelerin tatbikinin yapılması gerekmektedir.

Eski binaların çoğunda yaşanılan su kesilmesi, gider tıkanması yahut ısınamama problemlerinin temelinde yanlış hesaplama ve yanlış uygulama yer almaktadır. Bir kalorifer tesisatı için evin konumu, cephesi, pencerelerin ölçüleri gibi detaylara ihtiyaç duyulmakta fakat çoğu firmada hazır şablonlarla yada evin metrekaresine göre kabaca hesaplanmış değerler ile bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Durum böyle olunca, mühendislik en temel kuralı olan hesaplama anlamını yitirmekte ve evlerimizde yahut iş yerlerimizde konfordan uzak bir yaşantı sürmekle imtihan olmaktayız.

Bu konuda neler yapılabilir sorusuna yanıt vermek istersek, ilk olarak mimari proje konusunda deneyimli mühendislik firmaları ile çalışmak bu işin en doğru ve basit yolu olmakta. İkinci adım ise çizilen projenin uygulama aşamasında, ustalık ve mimari proje okuma konusunda, teknik proje okuma konusunda kendisini yetiştirmiş teknik personeller tarafından mekanik tesisatın döşenmesi gerekmektedir. Tüm bunların sağlanması halinde konfor ve keyif ortamı hazırlanmış olacaktır.

Özetlemek istersek, mekanik proje firması seçerken sadece ucuz olması değil, alanında uzman ve yetkinliğini ispatlamış bir firmayı tercih etmek her zaman daha mantıklı olacaktır. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan Erkut Seymenler’e ve Seymenler Mühendislik firmasına çok teşekkür ediyoruz.