Ayvalık Gıda OSB Kapılarını Yatırımcılara Açtı

Pandemi sonrasında tüm dünya ekonomik olarak bir toparlanma hareketi içerisine girmiş bulunmakta ve Türkiye, krizde büyüme göstererek Çin’in ardından 2.sırada yer alarak hem yerli yatırımcıya hem de yabancı yatırımcıya yeni iş fırsatları için uygun koşulları hazır hale getirmiş bulunmakta.

Devlet teşvikleri ile beraber üretim sanayisinin çarkları hızlanmakta ve artan ihtiyaç için yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulmakta. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneği’nin girişimleri ve yerel yönetimlerin desteğiyle başlanan Ayvalık Gıda OSB’sinde planlar tamamlanarak yatırımcılarını beklemeye başladı.

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi Altınoluk mahallesinde kurulacak olan Ayvalık Gıda ve Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, konum itibariyle İzmir, Manisa ve Balıkesir üçgeni içerisinde merkezi bir konumda yer alması ve kara, deniz, hava ve raylı sistemlerle hem ulaşım hem de nakliye olanakları ile gelişen Türkiye’de en kapsamlı gıda organize sanayi bölgesi ile adından söz ettirecek durumda.

Kurulacak olan Ayvalık Gıda OSB‘si, Altınova Mahallesi Topçular mevkiinde toplamda 478 bin 788 metrekarelik bir alanda sosyal yapılar hariç 234 bin 402 metrekare alan üzerine kurulacak olup oniki yıla kadar varan çok sayıda muafiyet ve indirimlere ek olarak kdv istisnası, kurumlar vergisi, elektrik ve havagazı tüketim vergisi, emlak vergisi ve bir çok indirimden yararlanmaya hak kazanacaklardır.

Ayvalık Gıda OSB ile bölgenin cazibe merkezi haline gelmesi ve bölge halkı için yeni iş olanaklarına fırsat olması açısından oldukça önemli olan bu proje de sona yaklaşılmakta. Detaylı bilgi ve yatırım için Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneği ile görüşmeler sağlanabilir.