Cnc İşleme Atölyeleri İçin Mutlaka Olması Gereken Ekipmanlar

İmalat sanayisinin olmazsa olmazlarından olan cnc freze ve tornalar işleme tezgahları, istenilen parçaların üretilmesi konusunda son yıllarda sahip oldukları yenilikler ile büyük bir hız kazanmış durumdadır. Bu yazımızda her cnc atölyesinde olmazsa olmaz ekipmanlardan bahsedeceğiz…

Cnc işleme tezgahları olarak şimdilik iki makineyi ele alacağız, bunlardan birisi cnc torna işleme tezgahı, diğeri de cnc freze tezgahı. Hiç vakit kaybetmeden ilk ekipmanımıza bakalım…

5 Eksen Mengene

HWR 5 Eksen Mengene
HWR 5 Eksen Mengene

İmalat atölyelerinde eskiden kalma işleme tezgahları muhakkak vardır, çünkü halen gerektiği yerde oldukça güzel iş çıkarmaktalar. Lakin seri üretim ve karmaşık parçaların üretimi söz konusu olduğuna ise yerlerini yeni nesil 5 eksen olarak adlandırılan işleme tezgahlarına bırakmak zorundalar.

5 eksen işleme tezgahları, sabitlenen iş parçasına tek bir bağlama da 5 yüzeyinden yaklaşarak bir kaç sefer de bağlanılarak yapılan işi tek pasoda yapmanızı sağlar. Bu tür tezgahlar için güçlü mengene sistemlerine ihtiyaç vardır ve 5 eksen ismine hitaben 5 eksen mengene sistemleri her işleme atölyesinde olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Modüler Fikstür Sistemleri

İşleme alanında en çok lazım olan ekipmanlardan biriside fikstürlerdir. Fikstür ne demek derseniz, bir parçayı işlemek için ona özel olarak yapılmış ve üzerinde sıkma ve açma aparatlarının bulunduğu hidrolik yada pnömatik sistemlerden yapılmış ve iş parçasının boyutuna göre bir yemek masası kadar büyükte olabilen yada bir sehpa genişliğinde de olabilen sistemlerdir.

Modüler Fikstürleme
Modüler Fikstürleme

Modüler fikstür sistemleri ise, yapılacak işe göre boyutları ve delik aralıkları farklılık gösteren bir tabla üzerine farklı sıkma sistemlerinin konumlandırılması ile tabla ölçüleri boyutunda işlenebilecek çok çeşitli parçanın tek bir fikstür tablasında konumlandırılmasına izin veren sistemdir.

Modüler fikstür ile normal fikstür arasında ne fark derseniz, bir kaç temel fark bulunmakta lakin yine de burada belirleyici olan işin devamlılığı ve ücretler konusudur. Ama ikisi arasında ki en temel fark olarak diyelim ki işleme atölyenize bir tane prototip bir ürün geldi ve işlenmesini istediler. Elinizde modüler fikstür sistemi yoksa, bu tek parça için özel bir fikstür yaptırmanız gerekecektir ve bu da işleme için verilecek fiyatı ve parçanın teslim edilmesi olan termin sürelerinin belirsizliği gibi ekstra sıkıntılar doğuracaktır. Ama elinizde modüler bir fikstürleme sistemi var ise o zaman prototip parça gibi bir çok parçayı işlemeniz oldukça kolay ve hızlı olacaktır… Kısacası tek seferlik işler ve kısa süreli işler için modüler fikstürleme her işletme için olmazsa olmazlardandır.

Yatay İşleme Kulesi

İki yüzeyli cnc yatay işleme kulesi
İki yüzeyli cnc yatay işleme kulesi

İşleme atölyelerinde dik işlemenin olduğu gibi bir de yatay işleme tezgahları bulunmaktadır. Bu tür bir operasyon için kule işleme aparatları oldukça hayat kurtarıcı olmaktadır. Cnc yatay işleme kulesi üzerinde sahip olduğu 2 yada 4 yüzey ile ihtiyacınız olan iş parçası bağlama ve modüler fikstürleme imkanını sağlamaktadır. Birbirinden farklı boyutlarda ve özel cnc yatay işleme kulesi modelleri ile işletmenize yatay işlem operasyonlarında da büyük aktiflik katabilirsiniz.

Pens Aynası Sistemleri

Pens Aynası - Hainbuch
Pens Aynası – Hainbuch

Eğer işletmeniz de salgı hassasiyeti ve hassas parça işleme konusunda takıntı varsa sanırım tam ihtiyacınız olan ürün pens ayna sistemleri olacaktır. Hainbuch marka pensli ayna sistemlerinde iş parçasının bağlanması saniyeler içerisinde yer almaktadır ve sahip oldukları salgı hassasiyeti ile de bu iş tam olarak tolerans değerleri içerisinde gerçekleşmektedir.

Pensli aynalarda kullanılan pens tabancısı ile bir ayna başlığını saniyeler içerisinde değiştirmekte operatörlerin kayıp zamanlarını aza indirme konusunda paha biçilemez avantajlar sunmaktadır.

Daha çok çeşitli olmazsa olmaz cnc işleme aparatları koyabiliriz ama bir başlangıç olması nedeniyle bu 4 ürün ile açılışı yapmak istedik. Sizlerin de olmazsa olmaz aparatlarınızı bizlere yorum olarak yazabilir içeriğimizi herkes için daha faydalı hale getirebiliriz.