İşletmeler İçin Periyodik Kontroller Neden Önemlidir?

Periyodik kontrol her işletme için devlet nezdinde şart koşulmuş bir kontrol sistemidir. Genel olarak periyodik kontroller üç farklı alan için yapılır. Bu alanlar, basınçlı kaplar, kaldırma ve iletme ekipmanları ve tezgahlar ile tesisatlar olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Yine işletmelerin elektrik tesisatı kontrolleri de periyodik kontrol kapsamında yer almaktadır.

Periyodik kontrol hizmetlerinin işletmeler için önemi konusuna gelirsek, örnek olarak bir kızgın buhar kazanını ele aldığımızı varsayalım. Kızgın buhar kazanları basınç altında yüksek ısıda buhar üreten sistemlerdir. İşletmenin büyüklüğüne göre kızgın buhar kazanlarının kapasitesi ve boyutu artmaktadır ve burada yapılacak en ufak bir hatanın geri dönüşü olmayan durumlar içerisine girmesi söz konusudur.

Konu kızgın buhar kazanından açılmışken periyodik kontrol konusunda biraz daha örnek vermeye devam etmekte yarar var. Kızgın buhar kazanı periyodik muayenesinde dikkat edilen şeylerden birisi çalışma basıncının 1,5 katı kadar fazlasında göstereceği davranış durumudur. Mesela 8 bar da çalışan bir kızgın buhar kazanı, periyodik test için 12 bar seviyesine çıkarılır ve en az 30 dakika kadar beklenilerek, kazanın herhangi bir yerinden dışarıya su sızması oluyor mu, yada basınç düşümü oluyor mu kontrol edilir.

Yine en önemli konulardan biri olan emniyet ventilleri kontrolü de yıllık olarak yapılan periyodik kontroller sırasında uygunluğu test edilerek güvenli bir çalışma ortamı sağlar. Teknik şartname gereği belirli bir basınç değerinde açması gereken emniyet ventilleri bazen yanlış ayarlamalar yapılarak daha yüksek basınç seviyelerinde açılır ve bu da hani derler ya olmaz olmaz ama olmaz olmaz durumları içerisinde bir felakete sürükleyebilir.

Tüm bunlar eşliğinde periyodik kontroller işletmeler ve çalışan personeller için hayati derece de önem arzeden teknik işlerdendir…

Periyodik kontrollerin kimler tarafından yapılacağı da resmi gazete de belirtilmiştir ve ekipnet bünyesinde yapılan sorgulamalarda periyodik kontrol hizmetini gerçekleştirecek teknik personelin yeterliliği var mı yok mu kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bursa’da yer alan işletmeler için periyodik test ve kontrollerin yetkin kişilerce yapılması büyük önem taşımaktadır. Kağıt üstünde yapılan periyodik kontrollerin hem işletme sahiplerine hem de kontrol yetkilisine büyük sorunlar açacağı gerçeği hiç bir zaman göz önünden ayrılmamalıdır.

Bursa periyodik kontrol firması olan Prusa Mühendislik, işletmelerin yıllık periyodik kontrol ve bakımları için 4 yıldır hizmet vererek Bursa ve çevre illerde ki firmalara periyodik kontrol ve muayene konusunda yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgi için firma web sitesinden ulaşabilirsiniz…

Neden Psikoloğa Gitmeliyiz

Eskiden nasıl bir algı vardı bilmiyorum ama psikologa gidenler için sanırım biraz kötü gözle bakılıyordu. Bunun kesin sorunları vardır gibisinden kötü bir algı vardı… Tabi zaman değişti ve insanlık yaşadığı duygu durum değişikliklerinin nedenlerini bulup çözüme kavuşturma isteği artınca, psikologlara bakış açısı da değişti ve bugün hemen hemen her aileden bir kişi bir psikolog ile görüşme yapmıştır…

Neden psikoloğa gitmeliyiz sorusuna elbette çok fazla ve farklı pencerelerden yanıt bulma şansınız olacaktır. Ben ise kendi penceremdem bir bakış açısı sunacağım ve gitme öncesi ve sonrası neler değişti bunları aktaracağım…

İnsanın tanıdığı bir psikolog olması hem iyi hem kötü. İyi çünkü seni gözlemleyerek olaylar çok büyümeden müdahalede bulunma şansı var, kötü bazen kimseye anlatmak istemediklerini ona değil de bir başkasına anlatmak isteyebiliyorsun.

He ne şekil olursa olsun, günümüz artık psikolojinin daha bir anlaşılır zamanlarda ve herkes şuanda yaşadığı durumların çözümü için geçmişinde yada kapatılmamış hesaplarda aramakta. İşte tam bu nokta da da psikologlar devreye girmekte…

Benim penceremden bakacağız demiştim, evet benim sorunum aslında pek yok gibi (yada bana öyle geliyor).. Ama aslında beni oldukça etkileyen bir sorunum var… Dişçi koltuğuna oturduğumda ağzımı açamıyorum. Açsam bile 1 dakika bile açık tutamıyorum ve midem bulanıyor. Bu şartlar altında da diş tedavisi yaptırmak mümkün olamamakta…

Bu durum yüzünden öndeki bir dişimi kaybettim ve zaman zaman oluşan diş problemlerim de hep aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bu satırları yazarken sanırım son 1,5 ay içerisinde 5 paket mideye çok fazla dokunmayan Arveles adlı ağrı kesici haptan bitirdim ve kaçmalara devam ediyorum…

Dedik ya benim pencerem, bir gün bir blog yazısına geldim, diş korkularına emdr terapisi ile çözüm bulunduğuna dair bir yazı. Bu yazıyı baştan sona kadar okudum ve hemen akabinde kendime bir tane emdr terapisi kitabı aldım. Tabi biraz boyumu aşan işler olunca bu işi profesyonellere bırakma kararı aldım ve tanıdığım bir psikolog olan Nur Gezek i aradım ve kendisinden randevu talep ettim.

Yıllar olmuştu kendisiyle görüşmüyordum ama seans öncesi bana yaptırılan 90 soruluk teste pek ön yargı ile bakmadan cevaplandırdım. Seansa girdim ve kendisine yapmış olduğum test geldi benim çok önemsemediğim ama hakkımda ipuçlarının yer aldığı teste göre ön bir değerlendirmesi oluşmuştu.

Sorunumu anlattıktan ve eskiden de tanışıklığımızın verdiği rahatlıktan hiç sıkılmadan derdimi anlattım ve bana bir yönlendirme yaparak sorunumun çözümü konusunda yol gösterdi.

Öncesi ve sonrası değerlendirme yaparsam, kendime göre aman aman bir durumum yok, bazen tıkandığım noktalar olsa da bir şekilde zaman ve sporla bu durumları aşabiliyordum ama bu bulantı konusu beni aşan bir durumdu ve destek almam artık mecburi hale gelmişti.

Seans sonrasında kendi durumum ile daha çok bilgilenmiş ve çözüm için neler yapmam gerektiği hakkında bilgi sahibi olmuştum. Bazen teslim olmak gerekir, bir şeyi bulmak istiyorsanız onu nerede arayacağınızı bilmeniz gerekir. Psikoloji de böyle bir şey ve bu konunun uzmanları size nerede ne şekil müdahale yapacağını iyi biliyor…

Bonus bilgi de vereyim, Bach Çiçek Terapisi diye bir şey duydunuz mu bilmiyorum ama zamanında doktorun biri insanlarda ki duygusal problemlerin fiziksel problemlere neden olduğunu söylemiş ve toplam da 38 adet çiçek özünü ve birde acil tedavi diye bir karışım ile duygu durum bozukluklarını tedavi etmeye çalışmış. Bu gün bach çiçek terapisi konusunda Bursa da iyi işler çıkartan doktor olarak Uzm. Dr. Fulden Küçük‘ü tavsiye ederim.

Bilmek güzeldir ama bilmekten daha güzeli de bilen birine güvenmek… Herkese sağlık dolu günler…